1959

Po druhé světové válce začala hodnota vín z Bordeaux opět stoupat a s ní i zájem o vývoj klasifikačního systému pro apelaci Graves (dnes více známá jako Pessac Léognan). V roce 1953 se vinaři z Graves rozhodli napravit tuto situaci a přišli s vlastním klasifikačním systémem "Graves Cru Classé". K vytvoření tohoto klasifikačního systému potřebovali povolení od institutu INAO. Ten zřídil zvláštní výbor "The Graves Wine Syndicate", skládající se z různých vinařských obchodníků a makléřů, který měl určit producenty-vinaře, kteří by v tomto klasifikačním systému měli být.

Dne 7. srpna 1953, byl tento zatím neoficiální seznam vytvořen (obsahoval výhradně červená vína). Po několika dalších letech byla klasifikace vín z Graves dokončena a dne 16. února 1959 vešla v platnost. (tentokrát už obsahovala i vína bílá). Vznikla na stejné bázi jako klasifikace z roku 1855. Jedním z klíčových faktorů tedy byla dlouhodobá prodejní cena vín jednotlivých vinařství, dále to bylo terroir, půda a výrobní metody. Neexistují v ní žádné kvalitativní třídy jako v klasifikaci z roku 1855. Obsahuje celkem 16 zámků - Château, přičemž některé z nich jsou zařazeny do klasifikace jak za červená, tak i bílá vína.


původní zdroj: bordeaux.com, decanter.com, medoc-wines.com, chateaux.vins-saint-emilion.com, crus-classes.com, cru-bourgeois.com, inao.gouv.fr, lepoint.fr, wikipedia.org, crus-classes-de-graves.com, thewinecellarinsider.com, vino.cz, bbr.com / upraveno / Martin Staněk - vintagewines.cz