APELACE V BORDEAUX

Slovo apelace, odvozené od appellation, označuje velmi konkrétní místo. Někdy se může jednat o parcelu o rozloze jen jednoho hektaru, jindy může dosáhnout i několika tisíc hektarů.

Bordeaux je co do produkce vína největším vinařským regionem Francie. Celková plocha dosahuje přes 110 tisíc hektarů vinic (1ha=100x100m). Počet vinařství dosahuje neuvěřitelných hodnot blížících se 10 tisícům. Odrůdově je Bordeaux celkem jednoduché a čitelné (mezi červenými víny převažuje Cabernet Sauvignon a Merlot), ale členění jednotlivých podoblastí a apelací může být zdrojem chaosu a záměny. Oblast je rozdělena řekami Garonne, Dordogne a jejich vzájemným soutokem, který dále nese název Gironde. 

Obecně se proto dělí na tzv. levý břeh (nalevo od řeky Garonne a Gironde) a pravý břeh (napravo od řeky Dordogne a Gironde), případně ještě Entre-deux-Mers "mezi dvěma moři" (mezi řekami Garonne a Dordogne).

Celé Bordeaux se pak člení na podoblasti Médoc (často zaměňováno za Bordeaux), Graves & Sauternes, Entre-deux-Mers, Libournais (Saint-Émilion, Pomerol...) a Bourg & Blaye.

Podrobnější členění vychází ze zeměpisné polohy jednotlivých apelací.

Kompletní rozdělení oblasti Bordeaux na jednotlivé podoblasti a apelace.